Dantų laminatės – tai vienas populiariausių estetinės odontologijos sprendimų. Jos leidžia per trumpą laiką turėti lygius, baltus ir simetriškus dantis. Taip pat jos suteikia nepriekaištingą šypseną. Tačiau šiais laikais vis dar kyla itin svarbus klausimas – ar laminatės nekenkia natūraliems dantims? Ar jų dėjimo metu nepažeidžiama dantų struktūra? O gal priešingai – laminatės net gali apsaugoti dantis nuo nusidėvėjimo ir spalvos pokyčių?
Laminatės dantims – tai itin plonos (apie 0,3–0,7 mm storio) porceliano arba kompozito plokštelės, kurios tvirtinamos prie dantų paviršiaus, siekiant pagerinti jų estetinę išvaizdą. Nors daugelis žmonių nerimauja, kad laminavimas gali pažeisti natūralius dantis, iš tiesų ši procedūra yra minimaliai invazyvi ir gali net apsaugoti dantis nuo nusidėvėjimo bei spalvos pokyčių.
Priklausomai nuo paciento dantų būklės ir pasirinkto laminatės tipo, dantų paviršius gali būti šiek tiek nušlifuojamas, kad laminatės tvirtai priglustų ir atrodytų natūraliai. Tačiau ši procedūra yra itin subtili ir neturi jokio neigiamo poveikio danties struktūrai. Kai kuriais atvejais gali būti naudojamos laminatės, kurioms nereikia šlifavimo (no-prep veneers), jos dedamos tiesiai ant danties paviršiaus, visiškai nepažeidžiant emalio.
Priešingai nei daugelis mano, laminatės ne tik nekenkia dantims, bet netgi gali apsaugoti jų paviršių nuo kasdienio nusidėvėjimo. Jos veikia kaip apsauginis sluoksnis, kuris:
Laminatės paprastai tarnauja 10–20 metų, priklausomai nuo priežiūros ir naudojamos medžiagos kokybės. Jei laminatė nusidėvi, ją galima neskausmingai pakeisti nauja, nes tvirtinimo procesas yra atvirkštinis ir nereikalauja papildomo dantų pažeidimo. Tačiau labai svarbu laikytis geros burnos higienos ir vengti žalingų įpročių, tokių kaip nagų kramtymas ar kietų daiktų kandžiojimas, kurie gali sutrumpinti laminatės tarnavimo laiką.
Nors dantų laminatės yra laikomos saugiu ir minimaliai invaziniu estetiniu sprendimu, tam tikrais atvejais jos gali sukelti dantų problemų, ypač jei procedūra atliekama netinkamai arba pacientas nesilaiko burnos higienos taisyklių. Svarbiausia suprasti, kad tinkamai pritaikytos ir prižiūrimos laminatės nekenkia dantų sveikatai, tačiau netinkamas jų naudojimas gali sukelti tam tikrų nepatogumų.
Kai kuriems pacientams po laminavimo procedūros gali pasireikšti didesnis dantų jautrumas šalčiui, karščiui ar rūgštiniam maistui. Taip dažniausiai atsitinka tada, jei prieš klijuojant laminates buvo pašalinta per daug danties emalio arba jei pacientas natūraliai turi jautresnius dantis. Jautrumas paprastai praeina per kelias savaites, tačiau jei jis išlieka ilgai, verta pasitarti su odontologu.
Laminatės pačios savaime nesukelia ėduonies, tačiau jei jos nėra tinkamai pritvirtintos arba pacientas nesilaiko geros burnos higienos, aplink laminates gali kauptis bakterijos. Jei tarp laminatės ir natūralaus danties lieka mikroerdvės, jose gali atsirasti apnašų, kurios ilgainiui sukelia dantų ėduonį. Dėl šios priežasties labai svarbu:
Jei laminatės yra per storos arba neteisingai pritvirtintos, jos gali pakeisti natūralią dantų padėtį ir sukelti sąkandžio disbalansą. Tai gali lemti žandikaulio skausmus, galvos skausmus ar net nelygų dantų dėvėjimąsi. Todėl svarbu rinktis patikimą specialistą, kuris užtikrins, kad laminatės ne tik atrodys estetiškai, bet ir nekels diskomforto kramtant ar kalbant.